Babalar Günü Hediyeleri

Babalar Günü Ne Zaman ?

Çağımız hız çağı. Ve bu çağın en büyük problemi zamansızlık. “Vaktim yok” ile başlayan cümleleri daha sık kurar olduk. Sevdiklerimizi ziyaret etmek, onları aramak, onlar ile kaliteli ve keyifli zaman geçirmek çok istediğimiz ama çoğunlukla ertelediğimiz şeylerin başında geliyor. İşte bu nedenle belki de özel günler şimdi daha özel daha kıymetli. Onlardan biri olan babalar günü için geri sayım başladı.

Babalar günü ne zaman diyorsanız hemen hatırlatalım. Babalar günü her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanıyor ve 2019 da babalar günü 16 Haziran Pazar gününe denk geliyor.

Evlatları için hiç bir fedakarlıktan kaçınmayan babaları ve hatta büyük bir heyecanla doğacak çocuklarını bekleyen baba adaylarını mutlu etmek isteyen eşler ve çocuklar bu günü kutlamak için planlar yapmaya, hediyeler seçmeye başladı bile.

Babalar Günü Nedir ? Ne Zaman Kutlanır  ?

Yaşadığımız her an özel ve kıymetli. Son yıllarda her şeyin bir günü olduğunu, çoğunlukla da bunu sosyal medyadan takip ettiğimizi söylemek yanlış olmaz. Ancak bazı günler var ki arkasında toplumlara mal olmuş, kitleleri etkilemiş hikayeler var.

Peki hiç merak ettiniz mi babalar günü nasıl doğmuş? Ne zaman kutlanmaya başlamış?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Türkiye’de babalar günü 1980 lerden beri kutlanıyor.