14 Şubat - Sevgililer Günü hediyesi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

03-02-2020
ile db- dizaynHediye seçiminde bu 5 maddeye dikkat!


Sevgililer Günü yaklaşırken, hepimizi hediye seçme telaşı sardı. Onu en çok mutlu edecek, özel hissettirecek hediyenin peşindeyiz. Peki bu süreçte nelere dikkat etmeli, nelerden kaçınmalıyız?

db-dizayn.com markasıyla hediye seçimini sıradanlıktan kurtarmayı ve özel kılmayı amaçlayan DB Positive Yaratıcı Çözümler ve Proje Yönetimi Yöneticisi Derya Babuç, hediye seçiminde dikkat edilecek 5 maddeyi sıraladı.

Babuç, yaratıcılığın fark yaratmak, özel olmak kavramlarının havada uçuştuğu, “Müşteri Odaklılık” bakış açısı ile hizmet sunulmanın olmazsa olmaz olduğu günümüzde, “hediye” seçimini “sıradanlıktan’’ kurtarmanın, öncelikle kişiyi mutlu ederek duygu durumunu pozitife taşımak, sonrasında vermek istediğimiz mesajı özel kılmak adına çözümler sunmanın ise işin zor tarafı olduğunu vurguluyor.

Bugün pek çok firmanın var olan bir “seçeneğe” ayrıcalık katmak ya da tamamen markaya özel kılmak adına yaratıcı alternatifler sunmak, üretmek, ürettirmek ve “kişiselleştirilmiş ve/veya kurumsallaştırılmış” sunumlar ile hedef kitlesine ulaşmak adına fikirler / ürünler geliştirdiğini hatırlatan Babuç, “Ancak hala ve hala istenilen etkiyi  ister alan taraf olun ister veren bir tek şey yaratıyor; duyguya hitap etmek. Kişiye kendini özel hissettirmek…” diyor.
Babuç, hediye seçiminde dikkat etmeniz ve kaçınmanız gereken 5 maddeyi ise şöyle sıralıyor:

1- Önemli olan ne aldığınız değil, nasıl sunduğunuz
Sadece Sevgililer Günü’nde değil, tüm özel günlerde hediye alırken aynı ikileme düşmüş fiyat ile hediye ürün arasında kalmış olabilirsiniz. Bu nedenle "Çok mu basit kaçar?" "Sen daha iyisine layıksın" "İmkanım olsa aslında…. almak isterdim" gibi cümlelerden en az birini aklınızdan geçirmiş ya da söylemiş de olabilirsiniz.
Önemli olan; ikisi de değil. Hediyeye en büyük artı değeri o hediye için yarattığınız hikaye verir. Hikayesini ise bazen kartı, bazen paketi bazen veriliş şekli ile aktarmak sizin elinizdedir.

Sevgililer Günü Hediyeleri

2 -Kendinizi değil, onu düşünün
Hatırlıyorum da bir arkadaşımın Sevgililer Günü heyecanı, 15 Şubat'ta yerini aynı şiddette bir sinir harbine bırakmıştı. "Ne zaman bir hediye alsa aynı şeyi yapıyor. Konuşmaya ‘ben çok severim’ diyerek başlıyor" diyerek özetlemişti nedenini. Sevgililer Günü’nde sevgilinize onun beğenilerine, hayallerine, isteklerine ne kadar önem verdiğinizi seçimleriniz ile hissettirin. Kendi beğenilerinize ya da tercihlerinize onu ortak etmeye çalışmaya çaba sarf etmeyin.

3- Kolaya kaçmaktan kaçının
"Ne alacağım? Her şeyi var." olabilir, olmaya da bilir. Teması aşk olan bir günde hediyeyi "ihtiyaç" giderici olarak düşünmek işin kolayına kaçmaktan başka bir şey değil. Belki de bu yüzden "Yeni bir kazak istiyordu", "Yeni bir paltoya ihtiyacı var" gibi cümleler ile açıklıyor seçim kriterini bazı sevgililer. Siz siz olun aklınızdan çıkarmayın, ihtiyacın karşılanması kişiyi geçici olarak mutlu edecektir. Ancak hediyenizin ömrü ürünün ömründen öteye geçmeyecektir.

4- Romantik olun
Sevgililer Günü’nde sevdiğinizi mutlu edin, şımartın ve unutulmayacak bir gün yaşatın! Onu hep görmek istediği şehre veya ülkeye götürmeye, en sevdiği sanatçının konserine bilet ayarlamaya veya mum ışıklarıyla, kırmızı güllerle donattığınız evinizde bayıldığı yemeği kendi ellerinizle ve özel sunumlarla yapmaya ne dersiniz?
Bu özel günde aşırı gerçekçilikten ise kaçının! Bir arkadaşımın sevgilisi “dayanıklı” olacağı gerekçesiyle plastik çiçek buketi hediye vererek küçük çaplı bir krize yol açmıştı. Sevgilisi adı üstünde “yapma” çiçeklerin, asla gerçeğinin yerinin tutamayacağını, Sevgililer Günü’ne hiç de uygun olmadığını anladı anlamasına ama kız arkadaşını sakinleştirmesi hiç de kolay olmadı.

5- Aşk emek ister
Bundan yıllar önce bir İstanbul hanımefendisi ile tanışmıştım. Çok güzel ipeksi sarı saçları vardı. Ve insanın ilk bakışta dikkatini çeken, şimdilerde çok da rastlanmayan sedef işlemeli saç tokaları. Daha doğrusu tarakları… Her doğum gününde rahmetli eşinin yazdığı mektuplardan ve o mektupla sunduğu hediyelerden bahsetmişti. Taraklar o hediyelerden sadece biriydi.

Hepimizin böyle el becerileri, yetenekleri olmayabilir. Ancak kendi üretiminiz ile ortaya çıkardığınız her hediye "dünyalara bedel" hissiyatı verir. Çünkü eşsizdir. El yazısı ile yazdığınız bir kart, kendi elleriniz ile yaptığınız bir pasta, onun için yazdığınız bir şiir, birlikte hazırladığınız bir sofra. Ya da sizcesi. Emek verilen her şey özeldir, etkisi de paha biçilemezdir.

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Bu ürüne yorum yap !!