#kadingucludur - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

27-02-2020
ile db- dizayn
#kadingucludur - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
#kadingucludur Şaşırdınız değil mi? Çoğu zaman tam tersi bir algı yaratılıyor oysa ki. Kadın olmak hep birine ihtiyaç duymak, korunup kollanması gereken narin bir insan olmak, başına hep kötü şeyler gelebilir kaygısı ile yaşamak, neyi yapamayacağı üzerine söylemler ile büyütülmek, asla yeterli olmamak, daha güzel, daha zayıf, daha becerikli, daha başarılı olma baskısını hissetmek demek. Tam da bu nedenlerle kadın olmak bu coğrafyada hatta dünyanın pek çok yerinde arafta yaşamak demek. Kendi hisleri, istekleri, tercihleri yerine aman üzülmesin kırılmasın ile aman kızmasın, sinirlenmesin arasında bir yerlerde var olmak demek. Oysa ki bunun tam tersi mümkün. Çünkü #kadingucludur.

Neden #kadingucludur? Bu konu üzerine konuşmadan önce gücü tanımlamak lazım belki de.
Kavramsal tanımlamasında güç ikiye ayrılır; kişisel güç ve konumsal güç. Ve biliyor musunuz her ikisi de cinsiyetten bağımsızdır.

Kişisel güç, temel değerleriniz, bilginiz, kişiliğiniz, karakteriniz ile oluşturduğunuz kalıcı gücünüz iken, konumsal güç işiniz, makamınız, sahip olduklarınız, maddi imkanlarınız gibi unsurların size sağladığı güçtür ve geçici olabilir. O zaman soruyu yeniden sormanın vaktidir; neden #kadingucludur? Ya da #kadin ne zaman #gucludur?

Yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile ilham veren pek çok konuşmacı, hayat hikayesi, olayda da fark edeceğiniz gibi aslında seçimlerimiz bizi, biz hayatımızı belirliyoruz.

Kadınlar Günü Hediyeleri - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Kendine güvenen #kadingucludur.

Nedir kendine güven? Aslında yine cinsiyetten bağımsız bakmak lazım meseleye ama kadının en kolay yara aldığı yer kendine güveni olduğu için kadın üzerinden ilerleyelim. Doğduğumuz andan itibaren annemizden aldığımız değerlilik ve babamızdan aldığımız yeterlilik ile oluşmaya başlayan özgüvenimiz düşüncelerimizi, korkularımızı ve davranışlarımızı belirliyor. Belki de öncelikle sorumluluk bu yüzden anne babalara düşüyor. Çocuklarımızı kız ya da erkek olarak ayırmadan, ilgimizi koşullara bağlamadan, söylemlerimizi kıyaslamalar içermeden sevdiğimizde özgüvenli bireyler yetişiyor. O bireyler ne istediğini ya da istemediğini bilen, kendi değerinin başkalarının söylemleri üzerinden belirlemeyen, istemediğini yapmama özgürlüğüne sahip, yeteneklerini geliştirmek için çaba sarf eden yetişkinlere dönüşüyor.

Haklarını bilen ve koruyabilen #kadingucludur

İnsan olmak iki şeyi bilmeyi gerektiriyor özünde. Haklarını ve haddini bilmek. Her ikisi ile ilgili de yoğun problemlerin yaşandığı günümüzde kadının durumu oldukça zor. Pek çok kadının belki de en büyük problemi özellikle iş ve özel hayatta yaşanan problemlerin mahkeme ya da müzakere sürecine taşındığı noktada haklarını bilmemesi. Bilmediğimizi ölçemeyiz, bilmediğimizi koruyamayız, bilmediğimizi savunamayız. İşte o zaman bir başkasının had aşımına, mobbingine hatta psikolojik ve ruhsal saldırısına mağruz kalmak kaçınılmaz. Varsaymadan, kulaktan dolma bilgilere, kişisel fikirlere dayanmadan yaşamak için içimizdeki merak duygusunu, araştırmacılığı, detaycılığı hep sağlıklı tutmak gerek.

Hayallerinin peşinden giden ve hedeflerini gerçekleştirebilen #kadingucludur.

Hani demiştik ya bir kadınsanız size en çok ne yapamayacağınız söylenir diye bunu pek çok alanda görmek mümkün. Gülme, konuşma, öyle giyinme, böyle davranmadan öte sen kadınsın nasıl yapacaksın ile cesaretinizi kırmak isteyenler de olabilir. Özellikle de bir kadın girişimciyseniz hayallerinizden bahsederken size biraz aşağılama, azıcık alttan bakma ile yaklaşanlar da olabilir. Benim ne yani uzaya üst kuracakmış gibi konuşuyor diye alaya alındığım da olmuştur. Ama… Evet ama isterseniz yapabilirsini kanıtladığım da. Her kadının içinde muhteşem bir güç var. Potansiyelini keşfettiğinde, kendine inandığında, güvendiğinde ve ne kaybederim diyerek yola çıktığında

İşte bu nedenlerle #kadingucludur.

db-dizayn.com olarak varlığı ile yaşamı güzelleştiren, değer katan, gelişen, geliştiren, değişime öncülük eden tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

Derya BABUÇ
DB Positive Kurucu Eğitmen

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Bu ürüne yorum yap !!